Прочетен: 3873 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 01.08.2020 11:45
Класически текстове на Син-И-Цюан
сифу д-р Дориян В. Александров
Представям Ви последната ми книга-сборник със старинни текстове на китайските бойни изкуства, над които съм работил дълго време. Някои от тях са известни на българската аудитория, на сега са окончателно редактирани и коригирани в пълен обем, а други сега се появяват за пръв път на български език и те са по-голямата част от съдържанието.
С част от класическите текстове на Син-И-Цюан (съкратено Син-И) [1] се запознах още в началото на 80-те години на миналия век от книгата на незабравимия Робърт Смит “Син-И – китайски мисловно-телесен бокс” (1974 г.), която още тогава преведохме на български език, но книгата не е издавана у нас. Това е и първата книга за Син-И на западен език, която и до сега си остава фундаментален труд, въпреки многото непълноти и малкия си обем. Със Смит имахме и кореспонденция и той беше любезен да поясни, някои неясни моменти около текстовете (съкратена компилация). По-късно включих някои от тези текстове в първата ми книга за Син-И от 1991 г. Българското издателство „Шамбала“ издаде и важната книга на Робърт Смит „Китайския бокс; майстори и методи“ (1995 г.), а после и още една важна книга за Син-И на д-р Ян Дзюнмин и Лян Шоую, с включени класически текстове, която мой ученик преведе, а аз редактирах. За по-задълбочено изследване, особено на практическата част препоръчвам също моя сборник „Всеобхватен Син-И-Цюан“ (2004 г. и 2017 г.). В последствие се появиха много нови преводи на класическите текстове на по-достъпни езици от китайския (включително и на допълнителни такива текстове идващи от различни школи), както и практически опит от самата система, които отвориха нови двери, пространства и нива в разбирането на тази специфична и сложна материя. Специално искам да благодаря за преводите на д-р Константин Теодосиев (от английски), Паул Бренан (от китайски) и тези на Евгений Туришев (от китайски), които съм ползвал с тяхно съгласие. Друга част от преводите са мое дело (от руски и английски език).
Въпреки, че повечето текстове ги има в превод от китайски на английски, а също така и на руски език, при работата с тестовете съм отдал повече предпочитание на преводите на руски език по няколко причини. Първо, руската синоложка школа е по-добра и с по-стара традиция от западната. Втората причина е, че повечето преводачи от руски са и практикуващи Кунг-Фу и то точно на Син-И (което е от изключителна важност за точния превод), а и с някои от тях лично се познавам. Мимоходом отбелязвам, че и в двата вида преводи се откриват доста грешки и неточности, които при редакцията съм се постарал да коригирам, съобразно своя опит.
Защо са важни класическите текстове? Такива текстове са традиционни не само за Син-И и другите вътрешни стилове на Кунг-Фу (Тай-Дзи, Ба-Гуа, Лю Хъ Ба Фа, Удан, И-Цюан [Да-Чен-Цюан], И-Ли-Цюан и т.н.). Почти всички традиционни стилове на Кунг-Фу/У-Шу притежават такива класически текстове идващи още от древността или средновековието. Класическите текстове обикновено са лаконични, но съдържат ключовете и принципите на стила, а също и специфичната вътрешна работа, енергетика и психическа тренировка. Те са главно под формата на речитативи или „песни“ (римувани правила), за да са по-лесни за запомняне и наизустяване от учениците и практикуващите. Много от тях дълго време не са записвани, а са се предавали устно от учител на ученик („от уста на ухо“) и едва в по-късен период са записвани, но не са били публикувани официално, а са се предавали и преписвали само вътре в школите. Дори и сега много такива текстове и правила, продължават да се предават устно от старите учители, в процеса на обучение. Поради тази причина в сборника съм включил устните и писмени наставления на по-късни генерации майстори от 19 век, тъй като ключовите фрази, словестните формули и правила при тях идват още от средновековието (от династия Сун насам), свързано с традицията на Син-И-Цюан. Някои от тези устни наставления на майсторите са записани и издадени едва в началото на 20 век от майстора Сун Лутан (1861-1932 г.).
Преди всичко класическите текстове съдържат философията и основните принципи на дадения стил, което е от изключителна важност. В тях е кодирана огромна ценна информация идваща още от създателите и основателите на стиловете, както и текстове добавяни в последствие от отделни ключови майстори вътре в дадената система или школа. В това отношение не трябва да забравяме, че почти всеки традиционен стил не е дело само на един майстор, а е продукт на много поколения майстори, които са изграждали и развивали стила през вековете. Син-И е създадено преди близо 800 години и е един от най-старите вътрешни стилове (ней дзя) на Кунг-Фу с вековна традиция. Не трябва да забравяме също така, че Син-И почива на традицията на бойните изкуства идващи още от манастира Шаолин и то в разцвета му, като по-късно се обогатява с философията и практиката на даоските школи, постигайки един забележителен синтез и необикновена дълбочина, съчетавайки дао със дзен (чан).
Класическите текстове на Син-И са лаконични и иносказателни; те са предадени в особен старинен стил и жаргон на Кунг-Фу [2], който често е разбираем само за практикуващите, а понякога дори опитни инструктори и майстори се затрудняват с някои пасажи и „тъмни места“. Ако вие не практикувате активно Син-И или други традиционни бойни изкуства, трудно може да разберете тънкия смъсъл на повечето „песни“ и онова, което е кодирано в тях като информация. А от това ще страда и вашата практика; връзките са двупосочни и едното поддържа и се съчетава хармонично с другото (теорията и практиката). Там са заложени също принципи на традиционната китайска медицина, даоските практики („вътрешната алхимия“), Ци-Гун/Ней-Гун ; медитация и философия (конфуцианство, даосизъм, будизъм, школата ин-ян и др.).
Повечето съвременни практикуващи бойни изкуства, считайки се за „практици“, често пренебрегват теорията и класическите текстове на изкуството, считайки ги за излишно философстване и теоретизиране и не ги дооценяват. Другата голяма грешка на практикуващите е „колекционирането“ на форми (таолу)[3], техники, трикове и комбинации. Потъвайки в това безкрайно начинание, те изгубват същината на изкуството и неговата истинска дълбочина. Във всеки традиционен стил, в това число и в Син-И най-важни са не формите и техниките или стотиците комбинации и техни вариации, а преди всичко принципите и методите на, които почива и се изгражда стила и неговите архетипни техники-основи. Това най-точно може да бъде проследено в „10-те важни тезиса“ на Юе Фей, които са представени и в този сборник. Ако това бъде правилно разбрано, ще ви спести доста разочарования в практиката. Тези основополагащи принципи са посочени именно в класическите текстове и наставленията на старите майстори. И не трябва да забравяме, че те могат да бъдат овладяни само чрез практиката и след дълъг период от време посветено на това - „черна работа“, наричана Кунг-Фу.
В Кунг-Фу теорията и практиката вървят ръка за ръка (не случайно Кунг-Фу означава буквално „време изразходвано за придобиване на майсторство“). Това може да бъде сравнено с игла и конец – иглата е практиката, а конецът са теорията и принципите. Навсякъде където мине иглата, тя е следвана от конеца, който пронизва и свързва като с червена нишка, всичко което правим – и в бойните изкуства и в живота, защото приниципите на Кунг-Фу са универсални и могат успешно да бъдат прилагани и в други сфери. Това е като майсторски ключ (шперц), с който можем да отваряме всички врати на познанието и изкуствата!......
Първо представяне на книгата в гр. Стара Загора в школата по Кунг-Фу/У-Шу на сифу Тихомир Тодоров (главен филиал на Фамилен Ян стил на Тай-Дзи-Цюан); 04.07.2020 г. От ляво на дясно Добрин Василев издател на ИК "Аратрон", автора, Тихомир Тодоров.
Книгата е отпечатана на офсет 90 гр. Формат 17 х 24 см., 215 стр., Цена 16 лв. Можете да я купите директно от издателство Аратрон с 25 % отстъпка (aratron@mail.bg или през ФБ на Издателство Аратрон) или от големите вериги книжарници на корична цена.
Турският вътрешен министър: Целият свят ...
Сваляме данъците- хоп: ДДС върху продажб...
2. Най-големият български портал за бойни изкуства
3. Кунг-фу майстор на 116 г.
4. Световната конспирация срещу здравето
5. проф. Григорий Климов
6. Непознатата история
7. Любим линк
8. Любим линк
9. Двери на Православието
10. Пръст сложен където трябва!
11. Фондацията на д-р Матиас Рат
12. Исторически изследвания; история на България
13. Школа "Златен Дракон"; Кунг-Фу, традиционни бойни изкуства
14. "Онгъл" патриотична неформална организация
15. "Древна България" историческа група
16. "Големите 5 лъжи..." историческа група
17. Българска федерация по Кунг-Фу и Тай-Чи
18. Школа "Златен Дракон" /втори сайт/