
Прочетен: 1191 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 23.03 11:01


Ръководства, учебни материали, тренировъчни уреди и манекени използвани в бойните изкуства
д-р Дориян В. Александров
Този раздел е доста обширен, за това ще се спра главно на по-важните неща и особености на работа, като маркирам насоките и дам тема за размисъл.
Работата с ръководства, книги и учебни пособия в бойните изкуства има своите специфични особености. Веднага искам да подчертая, че ученето от книги и филми за бойни изкуства е пълен абсурд, ако нямате здрава основа и база създадена в школа и под ръководството на опитни инструктори и майстори. Книгите и ръководствата в това поле само подпомагат по-нататъшното развитие на практикуващия, дават обща култура и програмно обезпечение, както служат и като справочен материал. Без обаче устни наставления непосредствено от майстор и практически занимания, това е куха информация без стойност.
Старите средновековни ръководства и книги по Кунг-Фу/У-Шу в повечето случаи са без илюстрации или са дадени такива, които показват само фиксирани позиции, без преходи и връзки. Текстовете в ръководствата са кодирани, писани на специфичен жаргон и могат да бъдат разбрани само от практикуващите съответния стил и владеещи специалната терминология. По принцип тези книги и ръководства не са били предназначени за външни хора, за това и са кодирани. По-модерни ръководства със снимки и рисунки на движенията започват да се появяват едва в началото на 20 век, като в повечето случаи там се дават предимно изпълнения на форми (таолу), а бойните приложения (юнфа) специалните упражнения, работата с партньор и вътрешната работа липсват или са едва загатнати.
В по-ново време, особено през 80-те години има истински бум в книгоиздаването на специална литература, но тук се явява друг проблем с авторите и автентичността на предлаганите материали. За това авторите на подобна литература трябва внимателно да бъдат проучвани и стиловете и школите анализирани, за да си спестите някои разочарования и да не ползвате погрешни методи, които ви пращат в „пета глуха“ и от което няма никаква полза за практиката.
При превода на специална литература също така е важно самите преводачи да са практикуващи и да владеят бойни изкуства и специалната терминология и жаргон. Иначе сме свидетели как добри лингвисти не могат да се справят адекватно с превода на специалната литература и класически текстове от китайски, корейски и японски и понякога текстовете губят смисъл поради неразбиране и лошо владеене на материята.

Тренажори и дървени манекени използвани в Уин-Чун Кунг-Фу и в Шаолин-Цюан.
От личните ми наблюдения мога да кажа, че много практикуващи се затрудняват да работят с книги и да възпроизвеждат движения по снимки, а даже и от учебни филми. Не знам защо е така, но вероятно е свързано със специфичната биомеханика и тънкости около една или друга техника, което пак ни връща към работата с учител, която е основна и първична, а всичко останало са допълнителни помощни средства и неща за разширяване на общата култура.
Повече бих искал да се спра на работата с тренировъчни уреди и манекени, което за съжаление е малко пренебрегвано или недостатъчно в повечето школи.
Тренировъчните уреди в това поле са огромно множество и могат да бъдат групирани в няколко групи:
1. Тежести – стандартни, каменна гира „катинар“ (вид пудовка); дървени, железни и каменни топки, малки гирички 0,5-1 кг., корсет с тежести или пясък и такива браслети за ръце и крака; железни гривни за ръцете, ринг за въртене (Окинавско Карате), пясъчни торби за подхвърляне и захват и др.
2. Тежки оръжия (тренировъчни) – алебарда (гуандао) до 36 кг. и повече, дълъг прът/копие до 4 м., желязна тояга, желязно копие, мечове и саби тежки до 9 кг. (Ба-Гуа), тежко субурито за Кен-Джуцу и Айкидо др.
3. Ударни – пясъчни торби за практика на „Желязна Длан“, боксови чували, щитове и лапи, круши, стълбове омотани с въже, стълбове „Сливов цвят“ (мей хуа джунг), стълбове на „9-те двореца “ (Ба-Гуа-Джан), макевари, дървени манекени и тренажори за Уин-Чун, Чой-Ли-Фут, Хун-Гар, нанизани на стълб автомобилни гуми за Кали/Арнис/Ескрима, тренажори за удари и др.
4. Специални – джеги, леки бухалки (гимнастически), тежки бухалки (борцови), въже за скачане, ратанови кръгове, делви и конуси за хващане с „Орлова лапа“, „Каменна дюля“, „Каменна шапка, “малки железни или нефритови топки (баодинг) за въртене с пръстите, ластици и въжета за дърпане (Джудо, Самбо, Джу-Джуцу, ММА) и др.
За всички тези уреди и тренажори има специфични методи на работа, което развива определени качества, сила и умения. Например възниква въпроса защо трябва да се тренира с тежки оръжия, а не се заместят те примерно с тежести. Това е защото при работата с тежести, особено когато се правят еднообразни упражнения се натоварват само отделни мускулни групи и връзки, което огрубява мускулите и ги прави неефективни за техниките в бойните изкуства. Обратно на това при работа с тежките оръжия се натоварва пълноценно цялото тяло, защото те не се правят от място, а с придвижвания и се изпълняват по-сложни техники като с обикновените оръжия. Това развива и натоварва различни мускулни групи, връзки, фасции и сухожилия по много по-добър начин и е пряко свързано с техниките на самото оръжие, използвано тук като тренировъчен уред. По този начин се развива не само специфична сила, но и сръчност, фини умения и координация на движенията. Подобрява се също и техниката с голи ръце в Карате, Айкидо или Кунг-Фу. Същото е и при работа с тежко субурито използвано в някои японски школи по фехтовка и работа с меч (Кен-Джуцу). Някои от тези субурито могат да достигнат тегло до 10 кг. и повече, като отбелязваме, че теглото на реалния боен меч е около 1,2 кг. Сами се досещате как ще се усеща в ръката бойния меч след работа с тежко субурито или тежък тренировъчен меч от Кунг-Фу/У-Шу.
В Кунг-Фу е много специфична и традиционна работа с дървени стълбове и манекени, които се използват в различните стилове. По тях се отработват както удари, така и техники с ръцете и ритници. Най-известния такъв тренажор е този от Уин-Чун-Кюн, но има и редица
Стълбове „Сливов цвят“ използвани в стиловете Шаолин-Цюан и Мей-Хуа-Цюан.
Тренажор за работа с копия и тояги в Кунг-Фу.
Уреди използвани в Окинавското Карате.
други, които са с подвижни крайници, въртящи, със сменяеми ръце, движещи се части и т.н. При стълбовете мей-хуа-джунг (“Стълбове сливов цвят”) върху тях се отработват не само техники и удари, но се тренира и отгоре върху тях – различни придвижвания, крачни маневри и дори учебен спаринг. Според легендите и преданията в миналото между стълбовете са били поставяни и заострени бамбукови колчета за да се създаде още по-сложна обстановка и драматичност при тренировките с реална заплаха. Което е създавало и съответната психическа нагласа, умствена концентрация и психическа тренировка необходима за реалната битка.
Тук обръщам внимание, че с тренажорите се работят само определени неща и те в никой случай не могат да заменят реалния партньор и противник, който се движи и реагира свободно и по непредсказуем начин. За това е крайно необходимо свързващото звено между работата с форми, единични техники и тренажори и свободния спаринг/свободния бой. Това свързващо звено е работата с партньор (различни упражнения и дрилове), формите за двама (дуй-лян), бойните приложения от формите (юнфа и бункай) и систематична работа по крачния маньовър. Всички тези тренировъчни методи трябва да вървят ръка за ръка за да е пълноценна тренировката.
Работа с тежко субурито (танрен бо) в Кен-Джуцу и Айкидо/Айки-Джу-Джуцу.
Обратно на тежките уреди са леките такива, с които могат да се правят повече повторения и да се работи по-продължително време. Резултатите, които се постигат при такава методика е голяма сръчност, развиване на специфични умения, издръжливост и укрепване на стави, връзки, сухожилия и фасции, което рязко повишава ефективността на техниките с гола ръка или оръжия. В това отношение са много интересни трите уреда джеги (перо за ритане), гимнастически бухалки и въже за скачане използвани по методиката на Беги-Те-Кюн (школата на грандмайсторите Хан Чайни и Хван Джън Нам). Тези методи са добре описани в книгите на Добромир Друмев, които излязоха през последните години и все още могат да се намерят. Аз самия също съм работил по тази методика и мога да потвърдя нейната необикновена ефективност. В частност моя уред приоритетно бяха бухалките и те са ми помогнали особено за работата с традиционните оръжия, както и в юмручната техника.
Работа с тежки борцови бухалки в индо-персийската традиция.
Освен леките гимнастически бухалки, в индо-персийската традиция се използват и тежки борцови бухалки, които могат да достигнат тегло до 10-15 кг. С тях могат да се правят почти същите упражнения като с леките бухалки, но ефектите са различни, както ще видите от
показаните тук илюстрации. Обръщам внимание, практикуващи атлети с тежките бухалки отново нямат изявена релефна мускулатура или могъщи мускули, които да се манифестират (като в културизма например или при фитнес маниаците). Това е защото методиката на тренировка е различна и промените са повече вътрешни – качествена пъргава и еластична мускулатура, еластични и пъргави връзки, сухожилия и фасции и работа за качество, а не за външна демонстрация на огромни мускули или някакво въображаемо естетическо въздействие (тип „бразилско дупе“, напомпани мускули или нещо от този род).
В заключение работата с уреди, пособия и тренажори бойните изкуства е доста разнообразна, колоритна, помага за развитието на силата и техниката и е с реални достижения; поради тази причина тя е неотменна част от тренировката и не трябва да бъде пренебрегвана от инструктори и трениращи.
Пълен комплект тежки борцови бухалки.
Тежки борцови бухалки в индо-персийската традиция.
Някои ефекти от работата с тежки борцови бухалки.
Специален Тай-Дзи тренажор с метална топка.
Тренировка в Ба-Гуа-Джан с каменни топки.
Работа с тежка тренировъчна алебарда /гуан дао/ в Кунг-Фу.
Тежка тренировъчна алебарда /гуан дао/ около 60 кг.
Сложни въртящи се тренировъчни манекени в Кунг-Фу.
Стълбове за удари /"9-те двореца"/ използвани в Ба-Гуа-Джан.

2. Най-големият български портал за бойни изкуства
3. Кунг-фу майстор на 116 г.
4. Световната конспирация срещу здравето
5. проф. Григорий Климов
6. Непознатата история
7. Любим линк
8. Любим линк
9. Двери на Православието
10. Пръст сложен където трябва!
11. Фондацията на д-р Матиас Рат
12. Исторически изследвания; история на България
13. Школа "Златен Дракон"; Кунг-Фу, традиционни бойни изкуства
14. "Онгъл" патриотична неформална организация
15. "Древна България" историческа група
16. "Големите 5 лъжи..." историческа група
17. Българска федерация по Кунг-Фу и Тай-Чи
18. Школа "Златен Дракон" /втори сайт/